Prof. dr. sc. Ivan Drinković je primarius specijalist radiolog, subspecijalist sonografolog, priznat u Hrvatskoj i svijetu. Ovaj nam profesor Medicinskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, predsjednik Hrvatskog senološkog društva otkriva kako ga iskustvo i usvajanje novih tehnologija drži pri vrhu struke i opinion makerom u stručnim krugovima.
„Danas je u radiologiji sve digitalizirano, više nemamo ni slike, nego imamo monitore. Dakle iz aparata slika direktno dolazi na monitor i vi de facto odmah možete pisati, odnosno diktirati. Ovo dakle, što sami diktirate je savršena stvar. Zašto? Meni kako dolazi slika po slika, ja pregledavajući ih, govorim u isto vrijeme, odnosno diktiram, i paralelno se čitav nalaz ispisuje – započeo je profesor Drinković o digitalizaciji u Poliklinici Drinković koja posluje od 1988. godine i već tradicionalno spaja iskustvo s modernom tehnologijom.
Prof. dr. sc Ivan Drinković direktor je Poliklinike te njezin vodeći liječnik. Otkrio nam je na koji način je unificirao svoje nalaze i shemu rada kao i što njegovu Polikliniku čini posebnijom od drugih, a što jednog liječnika s iskustvom modernim: „Druga stvar koja je savršena za moj ukus je to da vi možete imati predloške nalaza. Znači pacijentica dođe na ultrazvuk dojke. Glasovnom naredbom „ultrazvuk dojke“ poziva se kreirani predložak i na taj način sebe prisiljavate da uvijek imate shemu rada i da nešto ne preskočite. Zatim ono što je za promijeniti izbrišem, što je normalno ostavim, a ono što je dodatno izdiktiram uživo. Ne samo da je brže, već imam u potpunosti mogućnost posvetiti se pacijentu i pregledati ga te dati zaključak u kratkom vremenu. Naravno, postoji čitav niz predložaka za nalaz pluća, nalaz dojke, nalaz glave, koje sam napravio.„
Doktore, već ste napravili nalaz?
Digitalizacija nam omogućuje da ne preskačemo korake jer radeći svoje predloške nemamo mimoilaženja u nalazima. Nalazi mogu biti gotovi u minuti, bit će te detaljni, a pacijenti zadovoljni brzinom procesa. Glavna prednost korištenja Newton Dictate-a je kontrola učinjenog i mogućnost brze reakcije. Kako to utječe na pacijente i što ga pitaju kad tako brzo dobiju nalaz, kazao nam je doktor Drinković.
„Praktički takvo pisanje nalaza traje jednu minutu, tako da pacijent koji u tom trenutku sjedi kraj mene nalaz odmah dobije, za jednu minutu. Čak ljudi znaju reći – doktore, kaj ste već napravili nalaz? Imate svoju kontrolu da ste sve prošli sve elemente, da niste ništa preskočili, a s druge strane dobivate odmah patologiju i pacijent dobiva odmah nalaz. Ušteda je enormna. S jedne strane, govorimo o uštedi na vremenu, a zatim i na materijalnim sredstvima. Dakle, ovdje sam sebe kontroliraš i odmah popraviš ono što trebaš u tom trenutku.“